KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7391066
*
nr 739 1066
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Lars Norrman (1915-1979), gruvman, motivets mått: 63x48
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2012
kl 19:39:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 19:32:12
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gruvman lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6194 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03
-
6148 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. ..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:46
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
nr 739 1066
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Lars Norrman (1915-1979), gruvman, motivets mått: 63x48
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/2 19:32:12 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gruvman lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6194 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03 -
6148 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. ..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:46